مقام معظم مرجعیت بر ضرورت حفظ وحدت عراق تاکید می ورزند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس کاظمین، حجت الاسلام و المسلمین «سید احمد صافی» در متن خطبه دوم نماز جمعه برگزار شده در روز هشتم محرم الحرام 1439 هـ، مطابق با هفتم مهرماه 1396 شمسی بیان نمود: «در حالیکه مردم صبور عراق با فداکاری های ایثارگران نیروهای مسلح و نیروهای پشتیبانی در حال رهایی از لوث داعش تکفیری بود، با کمال تاسف وارد دشواری جدیدی شد که در آن دشواری با تقسیم کشور عراق و روی كار آمدن کشور مستقلی در شمال عراق مواجه گردید. چنانچه در روزهای اخیر اولین گامهای آن، با وجود تمامی تلاشهای شرافتمندانه به انجام رسیده در راه قانع کردن سران کردستان از عدم انجام آن برداشته شد. مقام معظم مرجعیت که همواره بر ضرورت حفظ و حمایت از وحدت کشوری و مردمی تاکید ورزیده و آنچه در توان داشت را در راه دوری از فرقه گرایی و نژادپرستی انجام داده است، همگان را به ضرورت عمل به روح و متن قانون اساسی عراق و احتکام به این قانون جهت حل و فصل کشمکش های دولت فدرال و حکومت محلی در اختلافاتی که با راه های سیاسی حل نمی شود، دعوت نمود تا دادگاه عالی فدرال طبق احکام و قانون اساسی و آنها را حل و فصل نماید».
«مقام معظم مرجعیت از اخذ گام های خودسرانه در راه تقسیم و استقلال یا حتی سعی در این موضوع که منجر به واکنش های داخلی و خارجی خواهد شد و نتیجه های منفی خواهد داشت، هشدار داد، چرا که در رده اول به زندگی شهروندان کردی یا شاید بیشتر از آن لطمه خواهد زد. همچنین اینکه این مساله زمینه دخالت بسیاری از مقامات منطقه ای و بین المللی در امور داخلی کشور را مهیا خواهد کرد. مقام معظم مرجعیت جهت محبت و حس مسؤولیتی که نسبت به مصالح اقشار مردمی عراق دارد، تمامی برادران مسؤول در شمال عراق را به بازگشت به مسیر قانون اساسی در حل و فصل مسائل خلافی بین ایشان و دولت فدرال دعوت می کند، چنانچه از دولت عراق و جریان های سیاسی مجلس خواهان بررسی و انجام تمامی تصمیم گیریها و گام های حمایت از حقوق قانونی برادران کرد بدون کوچکترین نقص هستیم. و تاکید میورزیم که پیشروی های سیاسی اخیر نمیتواند هرگونه تاثیری منفی بر روابط متین اقشار این میهن از جمله عرب و کرد و ترکمان داشته باشد، بلکه باید دلیلی برای پیشرفت این روابط و دوری از هر آنچه که وحدت ملی را به هم میزند، باشد.
از خداوند متعال خواستاریم که تمامیمان را به خیر و صلاح هدایت کند. خداوندا گناهانمان را بیامرز و مردان و زنان مؤمن را ببخش .. و بر محمد و آل محمد درود فراوان بفرست».